Coconut oil RBD org. 25kg box
Item No. 15060
Our bucket packed RBD coconut oil provides a clear, colourless solution with a neutral taste and aroma, perfect for frying, baking or sautéing. The coconut oil also has a moisturizing effect in many skin and hair care products.
Specifications
- Variation
- Coconut oil
- GTIN
- 08718976003773
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Density
- 915 - 920 kg/m3
- GTIN-code TU
- 8718976003773
- Protein
- 0.0 g
- Energy (kJ)
- 3665 kJ
- Energy (kcal)
- 892 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 0,2
- Cooled at high temp
- 1
- Ingredients (organic*)
- Coconut oil*
- Carbohydrates
- 0 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Philippines (PH)
- Country of last processing
- Philippines (PH)
- Latin name
- Cocos Nucifera
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- The coconut oil is pressed out of the dried kernel flesh(kopra). The coconut oil is de-gummed with the help of some citric-acid, bleached and deodorized at a temperature of 220°C for 4 hours at a pressure between 3-5 mbar.
- Fat
- 99 g
- Dietary fibre
- 0 g
- Moisture
- < 0,2 %
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 84 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Coconut
- Source
- NEVO database
- E.coli
- Absent
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 3243
- Moulds
- < 10
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Cardboard box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 03-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Coconut oil RBD org. 25kg box
Item No. 15060
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Coconut oil RBD org. 25kg box |
| GTIN | 08718976003773 |
| Country of last processing | Philippines (PH) |
| Agricultural origin | Philippines (PH) |
| Latin name | Cocos Nucifera |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Coconut oil* |
| Process | The coconut oil is pressed out of the dried kernel flesh(kopra). The coconut oil is de-gummed with the help of some citric-acid, bleached and deodorized at a temperature of 220°C for 4 hours at a pressure between 3-5 mbar. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 3665 kJ |
| Energy (kcal) | 892 kcal |
| Fat | 99 g |
| of which saturated | 84 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Dietary fibre | 0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976003773 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Cardboard box |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Coconut |
Description
Our bucket packed RBD coconut oil provides a clear, colourless solution with a neutral taste and aroma, perfect for frying, baking or sautéing. The coconut oil also has a moisturizing effect in many skin and hair care products.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)