Sesame oil org. 920kg
Item No. 15164
This sesame oil has a rich, nutty flavour, making it a popular choice in Asian cuisine.
Specifications
- Variation
- Sesame oil
- GTIN
- 08718976003988
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 920 kg
- Density
- 915 - 924 kg/m3
- GTIN-code TU
- 8718976003988
- Protein
- 0.2 g
- Energy (kJ)
- 3692 kJ
- Energy (kcal)
- 898 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 2
- Ingredients (organic*)
- Sesame oil*
- Carbohydrates
- 0 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Non-EU
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Sesamum Indicum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Organic sesame oil is extracted from sesame seeds (Sesamumindicum). The oil is obtained by mechanical pressing withoutthe application of heat (cold pressed)
- Fat
- 100 g
- Dietary fibre
- 0 g
- Moisture
- < 0,1 %
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 15 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Sesame seeds
- Source
- NEVO database
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 100
- Halal-certified
- No
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 3376
- Moulds
- < 100
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific, without off-taste
- Packaging material
- IBC
- Appearance
- Transparent liquid
- Version specification
- V2 CERT 03-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Sesame oil org. 920kg
Item No. 15164
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Sesame oil org. 920kg |
| GTIN | 08718976003988 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Non-EU |
| Latin name | Sesamum Indicum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Sesame oil* |
| Process | Organic sesame oil is extracted from sesame seeds (Sesamumindicum). The oil is obtained by mechanical pressing withoutthe application of heat (cold pressed) |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 3692 kJ |
| Energy (kcal) | 898 kcal |
| Fat | 100 g |
| of which saturated | 15 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0.2 g |
| Dietary fibre | 0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976003988 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 920 kg |
Allergens
| Present allergens: | Sesame seeds |
Description
This sesame oil has a rich, nutty flavour, making it a popular choice in Asian cuisine.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)