Sunflower oil HO RDBW org. 920kg
Item No. 15029
Our RDBW sunflower oil undergoes a hot-processing method, resulting in a clear, odourless oil with a light colour and extended shelf life. Versatile in culinary applications such as frying, sautéing, baking, and dressings.
Specifications
- Variation
- Sunflower oil
- GTIN
- 08718976003711
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 920 kg
- Density
- 910 - 930 kg/m3
- GTIN-code TU
- 8718976003711
- Protein
- 0.3 g
- Energy (kJ)
- 3687 kJ
- Energy (kcal)
- 897 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 0,5
- Ingredients (organic*)
- Sunflower oil*
- Carbohydrates
- 0 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Helianthus annuus
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 9/10
- Process
- Oil extraction, filtering, bleaching, deodorizing, winterization
- Fat
- 100 g
- Dietary fibre
- 0 g
- Moisture
- < 0,1 %
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 11 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 100
- Halal-certified
- No
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 317
- Moulds
- < 100
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific, without off-taste
- Packaging material
- IBC
- Appearance
- Transparent liquid
- Version specification
- V2 CERT 02-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Sunflower oil HO RDBW org. 920kg
Item No. 15029
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Sunflower oil HO RDBW org. 920kg |
| GTIN | 08718976003711 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Helianthus annuus |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Sunflower oil* |
| Process | Oil extraction, filtering, bleaching, deodorizing, winterization |
| Harvest month(s) | 9/10 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 3687 kJ |
| Energy (kcal) | 897 kcal |
| Fat | 100 g |
| of which saturated | 11 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0.3 g |
| Dietary fibre | 0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976003711 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 920 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Our RDBW sunflower oil undergoes a hot-processing method, resulting in a clear, odourless oil with a light colour and extended shelf life. Versatile in culinary applications such as frying, sautéing, baking, and dressings.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)