Sunflower oil LO RDBW org. 920kg
Item No. 15020
This Low Oleic refined (RDBW) sunflower oil is extracted directly from sunflower seeds. Its neutral flavour and high smoke point make this oil ideal for frying and roasting.
Specifications
- Variation
- Sunflower oil
- GTIN
- 08718976003674
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 920 kg
- EAN-code TU
- 8718976003674
- Protein
- 0.0 g
- Energy (kJ)
- 3700 kJ
- Energy (kcal)
- 900 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 0,3
- Ingredients (organic*)
- Sunflower oil*
- Carbohydrates
- 0 g
- Agricultural origin
- EU / Non-EU (EU/NON EU)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Helianthus annuus
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 9/10
- Process
- Extraction of oil from the seeds, Filtering the oil, Bleaching the oil (method:filtering the oil by a filter of nonactive clay and norit), Deodorization, Packaging
- Fat
- 100 g
- Dietary fibre
- 0 g
- Moisture
- < 1
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 10 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- Smell
- Product specific
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 317
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Taste
- Product specific, without off-taste
- Packaging material
- IBC
- Appearance
- Transparent liquid
- Version specification
- V1 CERT 14-7-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Sunflower oil LO RDBW org. 920kg
Item No. 15020
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Sunflower oil LO RDBW org. 920kg |
| GTIN | 08718976003674 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | EU / Non-EU (EU/NON EU) |
| Latin name | Helianthus annuus |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Sunflower oil* |
| Process | Extraction of oil from the seeds, Filtering the oil, Bleaching the oil (method:filtering the oil by a filter of nonactive clay and norit), Deodorization, Packaging |
| Harvest month(s) | 9/10 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 3700 kJ |
| Energy (kcal) | 900 kcal |
| Fat | 100 g |
| of which saturated | 10 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Dietary fibre | 0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976003674 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 920 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
This Low Oleic refined (RDBW) sunflower oil is extracted directly from sunflower seeds. Its neutral flavour and high smoke point make this oil ideal for frying and roasting.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)