TVP soya chunks special org. 10kgÂ
Item No. 11232
These TVP chunks are a nutritious source of essential minerals such as iron, magnesium and phosphorus. Naturally gluten-free, soya is a versatile meat substitute often used in patties, burgers, bars, salads, breakfast cereals and fillings. It absorbs flavours effortlessly and adds protein to dishes.
Specifications
- Variation
- Soy
- GTIN
- 08718976022347
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 10 kg
- GTIN-code TU
- 8718976022347
- Protein
- 49.0 g
- Energy (kJ)
- 1469 kJ
- Energy (kcal)
- 349 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Soybeans*
- Carbohydrates
- 16 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- France (FR)
- Country of last processing
- France (FR)
- Latin name
- Glycine max
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Cleaning, extrusion, grinding, drying
- Fat
- 6.7 g
- Dietary fibre
- 15 g
- Moisture
- < 8
- of which sugars
- 13 g
- of which saturated
- 1.1 g
- Salt
- 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Soy
- Source
- Analysis
- E.coli
- <10
- Enterobacteriaceae
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 5 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Size
- 2 - 7 mm
- Possible cross-contamination:
- None
- Moulds
- < 5 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 06-05-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 500 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
TVP soya chunks special org. 10kgÂ
Item No. 11232
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | TVP soya chunks special org. 10kg |
| GTIN | 08718976022347 |
| Country of last processing | France (FR) |
| Agricultural origin | France (FR) |
| Latin name | Glycine max |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Soybeans* |
| Process | Cleaning, extrusion, grinding, drying |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1469 kJ |
| Energy (kcal) | 349 kcal |
| Fat | 6.7 g |
| of which saturated | 1.1 g |
| Carbohydrates | 16 g |
| of which sugars | 13 g |
| Protein | 49.0 g |
| Dietary fibre | 15 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976022347 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Bag-in-box |
| Weight bulk (kg) | 10 kg |
Allergens
| Present allergens: | Soy |
Description
These TVP chunks are a nutritious source of essential minerals such as iron, magnesium and phosphorus. Naturally gluten-free, soya is a versatile meat substitute often used in patties, burgers, bars, salads, breakfast cereals and fillings. It absorbs flavours effortlessly and adds protein to dishes.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)