Wheat gluten org. 25kg
Item No. 11033
Due to its soft texture, wheat gluten are ideal in making meat alternatives, improving the texture of products and increasing the amount of protein. In addition, wheat gluten also work well as a binding agent.
Specifications
- Variation
- Wheat
- GTIN
- 08718976015103
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- < 1,5 %
- GTIN-code TU
- 8718976015103
- Protein
- 75.0 g
- Energy (kJ)
- 1504 kJ
- Energy (kcal)
- 358 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Guideline Bio import
- 1
- Ingredients (organic*)
- Wheat*
- Carbohydrates
- 9 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- China (CN)
- Latin name
- Triticum durum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 9
- Process
- Wheat flour and water are mixed and homogenised. A centrifuge separates the starch and gluten. The gluten are dried and milled in a sifter mill, packing
- Fat
- 1.5 g
- Dietary fibre
- 2.6 g
- Moisture
- < 12
- of which sugars
- 1.9 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- Supplier
- E.coli
- <10
- Coliformen
- < 10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- None
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Smooth
- Version specification
- V1 CERT 23-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Wheat gluten org. 25kg
Item No. 11033
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Wheat gluten org. 25kg |
| GTIN | 08718976015103 |
| Country of last processing | China (CN) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Triticum durum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Wheat* |
| Process | Wheat flour and water are mixed and homogenised. A centrifuge separates the starch and gluten. The gluten are dried and milled in a sifter mill, packing |
| Harvest month(s) | 9 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1504 kJ |
| Energy (kcal) | 358 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 9 g |
| of which sugars | 1.9 g |
| Protein | 75.0 g |
| Dietary fibre | 2.6 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 18M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976015103 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Due to its soft texture, wheat gluten are ideal in making meat alternatives, improving the texture of products and increasing the amount of protein. In addition, wheat gluten also work well as a binding agent.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)