Beans borlotti-pinto org. 1000kg FT IBD
Item No. 13351
Borlotti beans, also known as cranberry or pinto beans are named for their mottled red and beige appearance, these beans boast a creamy texture and slightly nutty flavour. Popular in Italian cuisine, they shine in dishes like minestrone soup, pasta e fagioli, salads, stews, casseroles, and chili.
Specifications
- Variation
- Borlotti beans
- GTIN
- 08718976020756
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1000 kg
- EAN-code TU
- 8718976020756
- Protein
- 19.0 g
- Energy (kJ)
- 1384 kJ
- Energy (kcal)
- 329 kcal
- Ingredients (organic*)
- Borlotti-pinto beans*
- Carbohydrates
- 47 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Phaseolus vulgaris
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Harvesting, cleaning, destoning, selection, polishing, sortex, X-ray, packaging
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 2.01 g
- Paper packaging HE
- 0 g
- Fat
- 2.5 g
- Dietary fibre
- 20 g
- Moisture
- < 16
- of which sugars
- 4.4 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0 g
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Broken
- < 2
- mouldy
- < 0.01
- E.coli
- <100
- Coliformen
- < 100 000
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- Yes
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Rotten
- < 0.01
- Version specification
- V1 CERT 25-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Beans borlotti-pinto org. 1000kg FT IBD
Item No. 13351
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Beans borlotti-pinto org. 1000kg FT IBD |
| GTIN | 08718976020756 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Phaseolus vulgaris |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Borlotti-pinto beans* |
| Process | Harvesting, cleaning, destoning, selection, polishing, sortex, X-ray, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1384 kJ |
| Energy (kcal) | 329 kcal |
| Fat | 2.5 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 47 g |
| of which sugars | 4.4 g |
| Protein | 19.0 g |
| Dietary fibre | 20 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976020756 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 1000 kg |
| Plastic packaging HE | 2.01 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Borlotti beans, also known as cranberry or pinto beans are named for their mottled red and beige appearance, these beans boast a creamy texture and slightly nutty flavour. Popular in Italian cuisine, they shine in dishes like minestrone soup, pasta e fagioli, salads, stews, casseroles, and chili.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)