Beans white large org. 25kg FT IBD
Item No. 13340
With their mild flavour and creamy texture, our large white beans seamlessly complement a variety of ingredients and seasonings. They are perfect for dry retail packing or canning, and offer convenience and quality for all culinary creations.
Specifications
- Variation
- White beans
- GTIN
- 08718976003049
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976003049
- Protein
- 20.0 g
- Energy (kJ)
- 1324 kJ
- Energy (kcal)
- 314 kcal
- Ingredients (organic*)
- White beans*
- Carbohydrates
- 44 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- China (CN)
- Latin name
- Phaseolus vulgaris
- NOP
- Yes
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 9/10
- Process
- Harvesting, cleaning, size selection, polishing, sorting, X-ray, packaging
- Fat
- 2.4 g
- Dietary fibre
- 18 g
- Moisture
- < 16
- of which sugars
- 3.4 g
- of which saturated
- 0.4 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Mouldy
- < 0.01 %
- E.coli
- <100
- Coliformen
- < 100 000
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- Yes
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 117
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Rotten
- < 0.01
- Version specification
- V2 CERT 05-05-2026
- Damaged
- < 2 %
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Beans white large org. 25kg FT IBD
Item No. 13340
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Beans white large org. 25kg FT IBD |
| GTIN | 08718976003049 |
| Country of last processing | China (CN) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Phaseolus vulgaris |
Product Details
| Ingredients (organic*) | White beans* |
| Process | Harvesting, cleaning, size selection, polishing, sorting, X-ray, packaging |
| Harvest month(s) | 9/10 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1324 kJ |
| Energy (kcal) | 314 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 44 g |
| of which sugars | 3.4 g |
| Protein | 20.0 g |
| Dietary fibre | 18 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976003049 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
With their mild flavour and creamy texture, our large white beans seamlessly complement a variety of ingredients and seasonings. They are perfect for dry retail packing or canning, and offer convenience and quality for all culinary creations.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)