Lentils black beluga org. 1000kgÂ
Item No. 13101
Beluga lentils, often referred to as 'caviar' because of their shape and colour, are renowned for their ability to absorb flavours from other ingredients. These lentils make an excellent addition to curries, pilafs, soups, and salads.
Specifications
- Variation
- Lentils
- GTIN
- 08718976022415
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1000 kg
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8718976022415
- Protein
- 27.0 g
- Energy (kJ)
- 1414 kJ
- Energy (kcal)
- 335 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Zwarte beluga Linzen*
- Carbohydrates
- 45 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Canada (CA)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Lens culinaris
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Harvest, cleaning, sizing, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 2.01 g
- Paper packaging HE
- 0 g
- Fat
- 2.1 g
- Dietary fibre
- 14.0 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 2.1 g
- of which saturated
- 0.5 g
- Salt
- 0,01 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Broken
- < 1
- E.coli
- <100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Black
- Possible cross-contamination:
- Wheat
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Stones
- < 2g per 25kg
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V1 CERT 23-03-2026
- Damaged
- < 1 %
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
- Additives
- No
- Abnormal colour
- < 0,2
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Lentils black beluga org. 1000kgÂ
Item No. 13101
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Lentils black beluga org. 1000kg |
| GTIN | 08718976022415 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Canada (CA) |
| Latin name | Lens culinaris |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Zwarte beluga Linzen* |
| Process | Harvest, cleaning, sizing, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1414 kJ |
| Energy (kcal) | 335 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 45 g |
| of which sugars | 2.1 g |
| Protein | 27.0 g |
| Dietary fibre | 14.0 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976022415 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 1000 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 2.01 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Beluga lentils, often referred to as 'caviar' because of their shape and colour, are renowned for their ability to absorb flavours from other ingredients. These lentils make an excellent addition to curries, pilafs, soups, and salads.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)