Lentils green French type org. 25kgÂ
Item No. 13010
French green lentils are beloved in vegetarian and vegan cuisine for their protein, fiber, and texture. They are also a staple in plant-based protein powders, supplements, and superfood blends.
Specifications
- Variation
- Lentils
- GTIN
- 08718976023078
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976023078
- Protein
- 23.0 g
- Energy (kJ)
- 1385 kJ
- Energy (kcal)
- 329 kcal
- Ingredients (organic*)
- Groene linzen*
- Carbohydrates
- 44 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Canada (CA)
- Country of last processing
- Canada (CA)
- Latin name
- Lens culinaris
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Harvest month(s)
- 9/10
- Process
- Oogsten, reinigen, verpakken.
- Fat
- 3.2 g
- Dietary fibre
- 16 g
- Moisture
- < 12
- of which sugars
- 3.0 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Broken
- < 1
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Green
- Possible cross-contamination:
- Wheat
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Stones
- < 2g per 25kg
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 24-02-2026
- Damaged
- < 0,2 %
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
- Additives
- No
- Abnormal colour
- < 0,1
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Lentils green French type org. 25kgÂ
Item No. 13010
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Lentils green French type org. 25kg |
| GTIN | 08718976023078 |
| Country of last processing | Canada (CA) |
| Agricultural origin | Canada (CA) |
| Latin name | Lens culinaris |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Groene linzen* |
| Process | Oogsten, reinigen, verpakken. |
| Harvest month(s) | 9/10 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1385 kJ |
| Energy (kcal) | 329 kcal |
| Fat | 3.2 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 44 g |
| of which sugars | 3.0 g |
| Protein | 23.0 g |
| Dietary fibre | 16 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976023078 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
French green lentils are beloved in vegetarian and vegan cuisine for their protein, fiber, and texture. They are also a staple in plant-based protein powders, supplements, and superfood blends.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)