Lentils green Laird org. 1000kg
Item No. 13156
Discover the exceptional taste and texture of our Laird lentils. Larger and firmer than other varieties, these lentils hold their shape perfectly in salads, soups, stews, and side dishes. With their robust flavour and rich nutritional profile, our green lentils are a wholesome addition to any meal.
Specifications
- Variation
- Lentils
- GTIN
- 08718976002738
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1000 kg
- EAN-code TU
- 8718976002738
- Protein
- 21.0 g
- Energy (kJ)
- 1288 kJ
- Energy (kcal)
- 306 kcal
- Ingredients (organic*)
- Linzen groen/laird*
- Carbohydrates
- 43 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- European Union (EU) Slovakia (SK)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Lens culinaris
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Destoning, cleaning, sieving, sorting, packaging, metal detecting
- Fat
- 1.5 g
- Dietary fibre
- 18 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 1.0 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0.01 g
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 2
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Halal-certified
- No
- Colour
- Green
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 120
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V1 CERT 23-03-2026
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Lentils green Laird org. 1000kg
Item No. 13156
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Lentils green Laird org. 1000kg |
| GTIN | 08718976002738 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | European Union (EU) , Slovakia (SK) |
| Latin name | Lens culinaris |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Linzen groen/laird* |
| Process | Destoning, cleaning, sieving, sorting, packaging, metal detecting |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1288 kJ |
| Energy (kcal) | 306 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 43 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Protein | 21.0 g |
| Dietary fibre | 18 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976002738 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 1000 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Discover the exceptional taste and texture of our Laird lentils. Larger and firmer than other varieties, these lentils hold their shape perfectly in salads, soups, stews, and side dishes. With their robust flavour and rich nutritional profile, our green lentils are a wholesome addition to any meal.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)