Lentils red football lightly oiled org. 25kg
Item No. 13224
With these lentils you will definitely score. Football lentils are a popular choice for salads, soups, stews, and various dishes due to their small size and speedy cooking process. These lentils are lightly coated in oil to prolong shelf life, enhance flavour, and preserve their texture during
Specifications
- Variation
- Lentils
- GTIN
- 08718976022446
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976022446
- Protein
- 21.0 g
- Energy (kJ)
- 1288 kJ
- Energy (kcal)
- 306 kcal
- Ingredients (organic*)
- Red lentils*
- Carbohydrates
- 43 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Turkey (TR)
- Latin name
- Lens culinaris
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Harvest month(s)
- 5/6
- Process
- Oogst, aanvoer grondstof, zeven en metaaldetectie, verpakken.
- Fat
- 1.5 g
- Dietary fibre
- 18 g
- Moisture
- < 10
- of which sugars
- 1.0 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0.02 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 1
- Preperation (indicative)
- Dried lentils can be used to make nutritious soup or the cooked lentils can be added to salads and main dishes. Pureed lentils can be used to make croquettes.
- Coliformen
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Red
- Possible cross-contamination:
- Wheat
- Nevo-No.
- 120
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Stones
- < 2g per 25kg
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 23-03-2026
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Lentils red football lightly oiled org. 25kg
Item No. 13224
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Lentils red football lightly oiled org. 25kg |
| GTIN | 08718976022446 |
| Country of last processing | Turkey (TR) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Lens culinaris |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Red lentils* |
| Process | Oogst, aanvoer grondstof, zeven en metaaldetectie, verpakken. |
| Harvest month(s) | 5/6 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1288 kJ |
| Energy (kcal) | 306 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 43 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Protein | 21.0 g |
| Dietary fibre | 18 g |
| Salt | 0.02 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976022446 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
With these lentils you will definitely score. Football lentils are a popular choice for salads, soups, stews, and various dishes due to their small size and speedy cooking process. These lentils are lightly coated in oil to prolong shelf life, enhance flavour, and preserve their texture during cooking. The playful and descriptive nickname likely stems from their resemblance to a football.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)