Lentils red split lightly oiled org. 1000kg Â
Item No. 13223
With their reddish-orange hue and mild, slightly sweet flavour, these red split lentils cook quickly to create a smooth, creamy texture that adds body to soups and dishes. These lentils are lightly oiled to prevent them from clumping together during storage.
Specifications
- Variation
- Lentils
- GTIN
- 08718976002851
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1000 kg
- GTIN-code TU
- 8718976002851
- Protein
- 21.0 g
- Energy (kJ)
- 1288 kJ
- Energy (kcal)
- 306 kcal
- Ingredients (organic*)
- Rode split linzen*
- Carbohydrates
- 43 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Lens culinaris
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Ingangscontrole, sortering, reiniging, pellen, reinigen, polijsten, kwaliteitscontrole, verpakken.
- Fat
- 1.5 g
- Dietary fibre
- 18 g
- Moisture
- < 11
- of which sugars
- 1.0 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0.05 g
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Red
- Possible cross-contamination:
- Wheat
- Nevo-No.
- 120
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Stones
- < 2g per 25kg
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 23-03-2026
- Damaged
- < 0,2 %
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Lentils red split lightly oiled org. 1000kg Â
Item No. 13223
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Lentils red split lightly oiled org. 1000kg  |
| GTIN | 08718976002851 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Lens culinaris |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Rode split linzen* |
| Process | Ingangscontrole, sortering, reiniging, pellen, reinigen, polijsten, kwaliteitscontrole, verpakken. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1288 kJ |
| Energy (kcal) | 306 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 43 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Protein | 21.0 g |
| Dietary fibre | 18 g |
| Salt | 0.05 g |
Shelf life
| BBD production DO IT | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976002851 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Big bag |
| Weight bulk (kg) | 1000 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
With their reddish-orange hue and mild, slightly sweet flavour, these red split lentils cook quickly to create a smooth, creamy texture that adds body to soups and dishes. These lentils are lightly oiled to prevent them from clumping together during storage.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)