Peas green org. 25kg
Item No. 13190
Green peas enrich many products with their color, taste, and nutritional value. They are perfect for use in soups, sauces, salads, and ready-to-eat meals. Moreover, they are easy to puree, ideal for applications in baby food.
Specifications
- Variation
- Split peas
- GTIN
- 08718976002813
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976002813
- Protein
- 22.0 g
- Energy (kJ)
- 1523 kJ
- Energy (kcal)
- 359 kcal
- Ingredients (organic*)
- Green peas*
- Carbohydrates
- 61 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Bulgaria (BG)
- Country of last processing
- Bulgaria (BG)
- Latin name
- Pisum sativum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Reiniging, scheiding, kleursortering, metaaldetectie, röntgeninspectie, verpakken en opslag.
- Fat
- 2 g
- Dietary fibre
- 4.7 g
- Moisture
- < 12
- of which sugars
- 6.0 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- 0.03 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 6
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Green
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 686
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 23-03-2026
- Damaged
- < 1 %
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
- Additives
- No
- Abnormal colour
- < 3
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Peas green org. 25kg
Item No. 13190
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Peas green org. 25kg |
| GTIN | 08718976002813 |
| Country of last processing | Bulgaria (BG) |
| Agricultural origin | Bulgaria (BG) |
| Latin name | Pisum sativum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Green peas* |
| Process | Reiniging, scheiding, kleursortering, metaaldetectie, röntgeninspectie, verpakken en opslag. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1523 kJ |
| Energy (kcal) | 359 kcal |
| Fat | 2 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 61 g |
| of which sugars | 6.0 g |
| Protein | 22.0 g |
| Dietary fibre | 4.7 g |
| Salt | 0.03 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976002813 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Green peas enrich many products with their color, taste, and nutritional value. They are perfect for use in soups, sauces, salads, and ready-to-eat meals. Moreover, they are easy to puree, ideal for applications in baby food.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)