Peas green split org. 25kg
Item No. 13198
In addition to the mild and earthy flavour of these green split peas, these peas are also perfect for thickening soups or adding texture. They are popular in vegetarian and vegan dishes and serve as a nutritious meat substitute and protein source.
Specifications
- Variation
- Split peas
- GTIN
- 08718976019828
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976019828
- Protein
- 22.0 g
- Energy (kJ)
- 1523 kJ
- Energy (kcal)
- 359 kcal
- Ingredients (organic*)
- Green peas*
- Carbohydrates
- 61 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Slovakia (SK)
- Country of last processing
- Poland (PL)
- Latin name
- Pisum sativum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 8/9
- Process
- Pre-cleaning, destoner, magnet, densimetric table, optical sorter, calibrator, splitter, magnet and packing
- Fat
- 2 g
- Dietary fibre
- 4.7 g
- Moisture
- < 12
- of which sugars
- 6 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- 0.04 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 5
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Green
- Possible cross-contamination:
- Wheat
- Nevo-No.
- 686
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Plastic (PP)
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V3 CERT 23-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Peas green split org. 25kg
Item No. 13198
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Peas green split org. 25kg |
| GTIN | 08718976019828 |
| Country of last processing | Poland (PL) |
| Agricultural origin | Slovakia (SK) |
| Latin name | Pisum sativum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Green peas* |
| Process | Pre-cleaning, destoner, magnet, densimetric table, optical sorter, calibrator, splitter, magnet and packing |
| Harvest month(s) | 8/9 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1523 kJ |
| Energy (kcal) | 359 kcal |
| Fat | 2 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 61 g |
| of which sugars | 6 g |
| Protein | 22.0 g |
| Dietary fibre | 4.7 g |
| Salt | 0.04 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976019828 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
In addition to the mild and earthy flavour of these green split peas, these peas are also perfect for thickening soups or adding texture. They are popular in vegetarian and vegan dishes and serve as a nutritious meat substitute and protein source.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)