Peas yellow split org. 25kg
Item No. 13189
Our yellow split peas are quick to cook and turn soft and creamy, perfect for thickening soups and creating comforting dishes. Widely used in vegetarian and vegan cooking, they serve as a versatile meat substitute and protein source.
Specifications
- Variation
- Split peas
- GTIN
- 08718976022422
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976022422
- Protein
- 22.0 g
- Energy (kJ)
- 1523 kJ
- Energy (kcal)
- 359 kcal
- Ingredients (organic*)
- Yellow peas*
- Carbohydrates
- 61 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Italy (IT)Bulgaria (BG)Ukraine (UA)Slovakia (SK)
- Country of last processing
- Italy (IT)Bulgaria (BG)Ukraine (UA)Slovakia (SK)Poland (PL)
- Latin name
- Pisum sativum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 8/9
- Process
- Cleaning, halving, packaging
- Fat
- 2 g
- Dietary fibre
- 4.7 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 6.0 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- 0.08 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 1
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- Wheat
- Nevo-No.
- 686
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 23-03-2026
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Peas yellow split org. 25kg
Item No. 13189
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Peas yellow split org. 25kg |
| GTIN | 08718976022422 |
| Country of last processing | Italy (IT), Bulgaria (BG), Ukraine (UA), Slovakia (SK), Poland (PL) |
| Agricultural origin | Italy (IT), Bulgaria (BG), Ukraine (UA), Slovakia (SK) |
| Latin name | Pisum sativum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Yellow peas* |
| Process | Cleaning, halving, packaging |
| Harvest month(s) | 8/9 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1523 kJ |
| Energy (kcal) | 359 kcal |
| Fat | 2 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 61 g |
| of which sugars | 6.0 g |
| Protein | 22.0 g |
| Dietary fibre | 4.7 g |
| Salt | 0.08 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976022422 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Our yellow split peas are quick to cook and turn soft and creamy, perfect for thickening soups and creating comforting dishes. Widely used in vegetarian and vegan cooking, they serve as a versatile meat substitute and protein source.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)