Rice basmati brown org. 1000kgÂ
Item No. 10509
Brown basmati rice has a distinctive nutty flavour and pleasant chewy texture. It makes a perfect addition to a variety of recipes, like pilafs, curries, salads, and more.
Specifications
- Variation
- Basmati rice
- GTIN
- 08718976022309
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1000 kg
- EAN-code TU
- 8718976022309
- Protein
- 8.3 g
- Energy (kJ)
- 1511 kJ
- Energy (kcal)
- 357 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Basmati rice brown*
- Carbohydrates
- 74 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- India (IN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, Dehusking , paddy separator, destoning, color sorting, magnetic separator, inspection & testing, packing
- Fat
- 2.6 g
- Dietary fibre
- 3.0 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 1.0 g
- of which saturated
- 0.6 g
- Salt
- 0 g
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 5
- E.coli
- <100
- Coliformen
- < 10 000
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige-brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 712
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V1 CERT 12-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
- Additives
- No
- Abnormal colour
- < 9
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice basmati brown org. 1000kgÂ
Item No. 10509
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rice basmati brown org. 1000kg |
| GTIN | 08718976022309 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | India (IN) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Basmati rice brown* |
| Process | Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, Dehusking , paddy separator, destoning, color sorting, magnetic separator, inspection & testing, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1511 kJ |
| Energy (kcal) | 357 kcal |
| Fat | 2.6 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 74 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Protein | 8.3 g |
| Dietary fibre | 3.0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976022309 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 1000 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Brown basmati rice has a distinctive nutty flavour and pleasant chewy texture. It makes a perfect addition to a variety of recipes, like pilafs, curries, salads, and more.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)