Rice basmati white org. 1000kgÂ
Item No. 10512
White basmati rice, with its delicate floral and slightly nutty aroma is perfect for a wide range of dishes, from biryanis to stir-fries.
Specifications
- Variation
- Basmati rice
- GTIN
- 08718976001007
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1000 kg
- EAN-code TU
- 8718976001007
- Protein
- 7.0 g
- Energy (kJ)
- 352 kJ
- Energy (kcal)
- 1492 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Basmati rice*
- Carbohydrates
- 78 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Pakistan (PK)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, , destoning, color sorting, magnetic separator, packing
- Fat
- 1 g
- Dietary fibre
- 1.3 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0 g
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 2
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Size
- 7,2 - 7,5 mm
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 5
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V1 CERT 12-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 500 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice basmati white org. 1000kgÂ
Item No. 10512
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rice basmati white org. 1000kg |
| GTIN | 08718976001007 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Pakistan (PK) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Basmati rice* |
| Process | Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, , destoning, color sorting, magnetic separator, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 352 kJ |
| Energy (kcal) | 1492 kcal |
| Fat | 1 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 7.0 g |
| Dietary fibre | 1.3 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976001007 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 1000 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
White basmati rice, with its delicate floral and slightly nutty aroma is perfect for a wide range of dishes, from biryanis to stir-fries.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)