Rice black org. 25kgÂ
Item No. 10630
Black rice is unique for its deep, rich colour. When cooked, black rice offers a mildly chewy texture and nutty flavour.
Specifications
- Variation
- Black rice
- GTIN
- 08718976001175
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976001175
- Protein
- 9.5 g
- Energy (kJ)
- 1480 kJ
- Energy (kcal)
- 350 kcal
- Ingredients (organic*)
- Rice*
- Carbohydrates
- 69 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Cambodia (KH)
- Country of last processing
- Cambodia (KH)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Harvest of rice, cleaning , removing the paddy, removing the husk , grading ,removing small and broken grains, magnets, packing
- Fat
- 3.1 g
- Dietary fibre
- 3.3 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 0.7 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Broken
- < 7
- E.coli
- <100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Black
- Size
- 6,9 - 7,0 mm
- Possible cross-contamination:
- None
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V2 CERT 13-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice black org. 25kgÂ
Item No. 10630
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rice black org. 25kg |
| GTIN | 08718976001175 |
| Country of last processing | Cambodia (KH) |
| Agricultural origin | Cambodia (KH) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Rice* |
| Process | Harvest of rice, cleaning , removing the paddy, removing the husk , grading ,removing small and broken grains, magnets, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1480 kJ |
| Energy (kcal) | 350 kcal |
| Fat | 3.1 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 69 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Protein | 9.5 g |
| Dietary fibre | 3.3 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976001175 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Black rice is unique for its deep, rich colour. When cooked, black rice offers a mildly chewy texture and nutty flavour.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)