Rice red org. 25kg
Item No. 50530
Red rice has a rich, nutty flavour with earthy undertones. It's more robust than white rice and often described as slightly sweet or woody, which makes it a flavourful base for hearty dishes. The texture of red rice is chewy and firm due to the intact bran layer, which is left on during processing.
Specifications
- Variation
- Red rice
- GTIN
- 08718976010443
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976010443
- Protein
- 8.4 g
- Energy (kJ)
- 1483 kJ
- Energy (kcal)
- 350 kcal
- Ingredients (organic*)
- Red rice*
- Carbohydrates
- 72 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Cambodia (KH)
- Country of last processing
- Cambodia (KH)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 11/12
- Process
- Harvest of rice, cleaning , removing the paddy, removing the husk , grading ,removing small and broken grains, magnet, packing
- Fat
- 2.6 g
- Dietary fibre
- 2.8 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 0.6 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Broken
- < 5
- E.coli
- <100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Red
- Size
- > 7 mm
- Possible cross-contamination:
- None
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry, away from strong odors.
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Rice grains length min. 7 mm
- Version specification
- V2 CERT 17-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
- Additives (organic *)
- No
- Abnormal colour
- < 0,5
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice red org. 25kg
Item No. 50530
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rice red org. 25kg |
| GTIN | 08718976010443 |
| Country of last processing | Cambodia (KH) |
| Agricultural origin | Cambodia (KH) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Red rice* |
| Process | Harvest of rice, cleaning , removing the paddy, removing the husk , grading ,removing small and broken grains, magnet, packing |
| Harvest month(s) | 11/12 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1483 kJ |
| Energy (kcal) | 350 kcal |
| Fat | 2.6 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 72 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Protein | 8.4 g |
| Dietary fibre | 2.8 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 18M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976010443 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Red rice has a rich, nutty flavour
with earthy undertones. It's more robust than white rice and often described as
slightly sweet or woody, which makes it a flavourful base for hearty dishes.
The texture of red rice is chewy and firm due to the intact bran layer, which
is left on during processing. When cooked, it retains a slightly al dente
quality and doesn’t become mushy easily. This makes it ideal for dishes that
benefit from a bit of bite or structure.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)