Rice round white (sushi rice) org. 25kg
Item No. 10057
After cooking, round rice becomes somewhat sweeter and stickier than long grain rice. Due to its high starch content, it sticks more, making this rice very suitable for serving with rich sauces.
Specifications
- Variation
- White rice
- GTIN
- 08718976022101
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976022101
- Protein
- 7.0 g
- Energy (kJ)
- 1492 kJ
- Energy (kcal)
- 352 kcal
- Ingredients (organic*)
- Rice*
- Carbohydrates
- 78 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Pakistan (PK)
- Country of last processing
- Pakistan (PK)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 6/7/8
- Process
- Raw material arrival, pre-cleaning, husking of the rice,destoner, aspiration, paddy separator, sorter, packaging
- Fat
- 1 g
- Dietary fibre
- 1.3 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.9 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 4
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 500 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Size
- 4 - 5 mm
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 5
- Moulds
- < 5 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V2 CERT 06-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 500 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice round white (sushi rice) org. 25kg
Item No. 10057
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rice round white (sushi rice) org. 25kg |
| GTIN | 08718976022101 |
| Country of last processing | Pakistan (PK) |
| Agricultural origin | Pakistan (PK) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Rice* |
| Process | Raw material arrival, pre-cleaning, husking of the rice,destoner, aspiration, paddy separator, sorter, packaging |
| Harvest month(s) | 6/7/8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1492 kJ |
| Energy (kcal) | 352 kcal |
| Fat | 1 g |
| of which saturated | 0.9 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 7.0 g |
| Dietary fibre | 1.3 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976022101 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
After cooking, round rice becomes somewhat sweeter and stickier than long grain rice. Due to its high starch content, it sticks more, making this rice very suitable for serving with rich sauces.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)