Rice short white org. 25kg
Item No. 10310
After cooking, round rice becomes somewhat sweeter and stickier than long grain rice. Due to its high starch content, it sticks more, making this rice very suitable for serving with rich sauces.
Specifications
- Variation
- White rice
- GTIN
- 08718976000765
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000765
- Protein
- 7.0 g
- Energy (kJ)
- 1492 kJ
- Energy (kcal)
- 352 kcal
- Ingredients (organic*)
- Rice*
- Carbohydrates
- 78 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Italy (IT) Greece (GR)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 9/10
- Process
- Harvest, cleaning, metal detection, packing
- Fat
- 1 g
- Dietary fibre
- 1.3 g
- Moisture
- < 15
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- < 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 5
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- Wheat and Soy
- Nevo-No.
- 5
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V2 CERT 06-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives
- No
- Abnormal colour
- < 1
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice short white org. 25kg
Item No. 10310
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rice short white org. 25kg |
| GTIN | 08718976000765 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT), Greece (GR) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Rice* |
| Process | Harvest, cleaning, metal detection, packing |
| Harvest month(s) | 9/10 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1492 kJ |
| Energy (kcal) | 352 kcal |
| Fat | 1 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 7.0 g |
| Dietary fibre | 1.3 g |
| Salt | < 0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000765 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
After cooking, round rice becomes somewhat sweeter and stickier than long grain rice. Due to its high starch content, it sticks more, making this rice very suitable for serving with rich sauces.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)