Chia seed black org. 25kg
Item No. 14184
Chia seeds form the perfect addition to baked goods, breads, cakes and biscuits. When soaked, the seeds form a jelly that can be added to porridge, muesli or pudding. The seeds can also be roasted so that they remain intact when in contact with moisture.
Specifications
- Variation
- Chia seed
- GTIN
- 08718976022651
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976022651
- Protein
- 16.5 g
- Energy (kJ)
- 1825 kJ
- Energy (kcal)
- 443 kcal
- Ingredients (organic*)
- Chia seeds*
- Carbohydrates
- 7.7 g
- Agricultural origin
- Uganda (UG)
- Country of last processing
- Uganda (UG)
- Latin name
- Salvia hispanica
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Reinigen, drogen, sorteren, verpakken, metaal detecteren
- Fat
- 30.7 g
- Dietary fibre
- 34.4 g
- Moisture
- < 9
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 3.3 g
- Salt
- 0,04 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <10
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 3 000
- Colour
- Black
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 3447
- Moulds
- < 3 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, granules
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V1 VERT 15-4-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Chia seed black org. 25kg
Item No. 14184
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Chia seed black org. 25kg |
| GTIN | 08718976022651 |
| Country of last processing | Uganda (UG) |
| Agricultural origin | Uganda (UG) |
| Latin name | Salvia hispanica |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Chia seeds* |
| Process | Reinigen, drogen, sorteren, verpakken, metaal detecteren |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1825 kJ |
| Energy (kcal) | 443 kcal |
| Fat | 30.7 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 7.7 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 16.5 g |
| Dietary fibre | 34.4 g |
| Salt | 0,04 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976022651 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Chia seeds form the perfect addition to baked goods, breads, cakes and biscuits. When soaked, the seeds form a jelly that can be added to porridge, muesli or pudding. The seeds can also be roasted so that they remain intact when in contact with moisture.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)