Flax seed blond org. 25kg
Item No. 14155
Blond flaxseed, also known as golden flaxseed, is a lighter-colored variant than brown flaxseed. Despite the color, they offer similar nutritional benefits but with a milder flavor and slightly different nutritional values. Note: not suitable for raw consumption.
Specifications
- Variation
- Flax seed
- GTIN
- 08718976022224
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976022224
- Protein
- 19.0 g
- Energy (kJ)
- 1969 kJ
- Energy (kcal)
- 477 kcal
- Guideline Bio import
- 1
- Ingredients (organic*)
- Flaxseed*
- Carbohydrates
- 13 g
- Kosher certified
- No
- Latin name
- Linum usitatissimum
- Pest control DO IT
- Summer
- Harvest month(s)
- 9/10/11/12
- Process
- The product is harvested, brought to the factory, inspected for quality, air cleaned, length sized, when needed again length sized, gravity separation, colour sorted when needed, packed in bags.
- Paper packaging HE
- 0.22 g
- Fat
- 31 g
- Dietary fibre
- 34.8 g
- Moisture
- < 9
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 2.9 g
- Salt
- 0,07 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Source
- NEVO database
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 867
- Taste
- Product specific, without off-taste
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Flax seed blond org. 25kg
Item No. 14155
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Flax seed blond org. 25kg |
| GTIN | 08718976022224 |
| Latin name | Linum usitatissimum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Flaxseed* |
| Process | The product is harvested, brought to the factory, inspected for quality, air cleaned, length sized, when needed again length sized, gravity separation, colour sorted when needed, packed in bags. |
| Harvest month(s) | 9/10/11/12 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1969 kJ |
| Energy (kcal) | 477 kcal |
| Fat | 31 g |
| of which saturated | 2.9 g |
| Carbohydrates | 13 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 19.0 g |
| Dietary fibre | 34.8 g |
| Salt | 0,07 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976022224 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
| Paper packaging HE | 0.22 g |
Allergens
Description
Blond flaxseed, also known as golden flaxseed, is a lighter-colored variant than brown flaxseed. Despite the color, they offer similar nutritional benefits but with a milder flavor and slightly different nutritional values. Note: not suitable for raw consumption.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)