Poppy seed org. 750kg
Item No. 14104
Poppy seeds are tiny, oil-rich seeds with a mild, nutty flavour. They are commonly sprinkled on breads, pastries, salads, and other dishes. Additionally, they are used to make oils, condiments, and fillings for baked goods.
Specifications
- Variation
- Poppy seed
- GTIN
- 08718976020992
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 750 kg
- GTIN-code TU
- 8718976020992
- Protein
- 19.0 g
- Energy (kJ)
- 1877 kJ
- Energy (kcal)
- 455 kcal
- Guideline Bio import
- 1
- Ingredients (organic*)
- Poppy seeds*
- Carbohydrates
- 2.4 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Papaver somniferum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Harvesting, sorting, cleaning, sieving, destoning, magnetic checking, packaging
- Fat
- 36 g
- Dietary fibre
- 24 g
- Moisture
- < 6
- of which sugars
- 2.3 g
- of which saturated
- 4.4 g
- Salt
- 0.04 g
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <100
- Coliformen
- < 1 000
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 3 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Black
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 2805
- Moulds
- < 3 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V1 CERT 01-04-2026
- Damaged
- < 0,5 %
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Poppy seed org. 750kg
Item No. 14104
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Poppy seed org. 750kg |
| GTIN | 08718976020992 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Papaver somniferum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Poppy seeds* |
| Process | Harvesting, sorting, cleaning, sieving, destoning, magnetic checking, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1877 kJ |
| Energy (kcal) | 455 kcal |
| Fat | 36 g |
| of which saturated | 4.4 g |
| Carbohydrates | 2.4 g |
| of which sugars | 2.3 g |
| Protein | 19.0 g |
| Dietary fibre | 24 g |
| Salt | 0.04 g |
Shelf life
| BBD production DO IT | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976020992 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Big bag |
| Weight bulk (kg) | 750 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Poppy seeds are tiny, oil-rich seeds with a mild, nutty flavour. They are commonly sprinkled on breads, pastries, salads, and other dishes. Additionally, they are used to make oils, condiments, and fillings for baked goods.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)