Psyllium husk org. 99% 25kg
Item No. 14213
Our psyllium husk is valued for its water absorbing properties and is widely used as a thickener, stabilizer or binder. It improves the texture and consistency of many products including breakfast cereals, snack bars and a range of gluten free products.
Specifications
- Variation
- Psyllium
- GTIN
- 08718976003636
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- < 4
- EAN-code TU
- 8718976003636
- Protein
- 1.0 g
- Energy (kJ)
- 816 kJ
- Energy (kcal)
- 195 kcal
- Ingredients (organic*)
- Psyllium zaad*
- Carbohydrates
- 2.1 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- India (IN)
- Country of last processing
- India (IN)
- Latin name
- Plantago ovata
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 4/5
- Process
- Schoonmaken, polijsten, ontstenen, scheiden, magneetcontrole, malen, schaal verwijderen, ziften, magneetcontrole, mengen, metaaldetectie, verpakken
- Fat
- 0.2 g
- Dietary fibre
- 90 g
- Moisture
- < 12
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0.3 g
- Shelf life after production supplier
- 36M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- Soja, Mosterd en Sesamzaad
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Smooth
- Purity
- > 99
- pH
- 4 - 7
- Version specification
- V2 CERT 02-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 50 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Psyllium husk org. 99% 25kg
Item No. 14213
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Psyllium husk org. 99% 25kg |
| GTIN | 08718976003636 |
| Country of last processing | India (IN) |
| Agricultural origin | India (IN) |
| Latin name | Plantago ovata |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Psyllium zaad* |
| Process | Schoonmaken, polijsten, ontstenen, scheiden, magneetcontrole, malen, schaal verwijderen, ziften, magneetcontrole, mengen, metaaldetectie, verpakken |
| Harvest month(s) | 4/5 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 816 kJ |
| Energy (kcal) | 195 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 2.1 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 1.0 g |
| Dietary fibre | 90 g |
| Salt | 0.3 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976003636 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Our psyllium husk is valued for its water absorbing properties and is widely used as a thickener, stabilizer or binder. It improves the texture and consistency of many products including breakfast cereals, snack bars and a range of gluten free products.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)