Pumpkin seed roasted org. 20kg
Item No. 14200
These roasted organic pumpkin seeds have a rich, nutty flavour and a noticeable crunch. Delicious as a snack or as a topping on salads, soups and pastries.
Specifications
- Variation
- Pumpkin seeds
- GTIN
- 08718976003629
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 20 kg
- EAN-code TU
- 8718976003629
- Protein
- 30.3 g
- Energy (kJ)
- 2377 kJ
- Energy (kcal)
- 574 kcal
- Ingredients (organic*)
- Pumpkin seeds*
- Carbohydrates
- 2.7 g
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Cucurbita pepo
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 9
- Process
- Roosteren, verpakken
- Fat
- 47.2 g
- Dietary fibre
- 8.5 g
- Moisture
- < 6
- of which sugars
- 1.6 g
- of which saturated
- 11.1 g
- Salt
- 0,0 g
- Shelf life after production supplier
- 9M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Colour
- Green
- Possible cross-contamination:
- Sesame seeds
- Nevo-No.
- 2806
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, seeds
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V1 CERT 22-4-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Pumpkin seed roasted org. 20kg
Item No. 14200
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Pumpkin seed roasted org. 20kg |
| GTIN | 08718976003629 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Cucurbita pepo |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Pumpkin seeds* |
| Process | Roosteren, verpakken |
| Harvest month(s) | 9 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2377 kJ |
| Energy (kcal) | 574 kcal |
| Fat | 47.2 g |
| of which saturated | 11.1 g |
| Carbohydrates | 2.7 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Protein | 30.3 g |
| Dietary fibre | 8.5 g |
| Salt | 0,0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976003629 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 20 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
These roasted organic pumpkin seeds have a rich, nutty flavour and a noticeable crunch. Delicious as a snack or as a topping on salads, soups and pastries.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)