Pumpkin seed SS A org. 25kg
Item No. 14111
These shelled organic pumpkin seeds have a rich, nutty flavour and a noticeable crunch. Delicious as a snack or as a topping on salads, soups and pastries.
Specifications
- Variation
- Pumpkin seeds
- GTIN
- 08718976003384
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976003384
- Protein
- 30.0 g
- Energy (kJ)
- 2377 kJ
- Energy (kcal)
- 574 kcal
- Ingredients (organic*)
- Pumpkin seeds*
- Carbohydrates
- 2.7 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- China (CN)
- Latin name
- Cucurbita pepo
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 9
- Process
- Schoonmaken, ontstenen, kleursorteren, maatselectie, schaal verwijderen, drogen, ziften, magneetcontrole, metaaldetectie, X-ray, verpakken
- Fat
- 47 g
- Dietary fibre
- 8.5 g
- Moisture
- < 8
- of which sugars
- 1.6 g
- of which saturated
- 11 g
- Salt
- 0,0 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 5
- E.coli
- <100
- Coliformen
- < 1 000
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Green
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 2806
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 01-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Pumpkin seed SS A org. 25kg
Item No. 14111
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Pumpkin seed SS A org. 25kg |
| GTIN | 08718976003384 |
| Country of last processing | China (CN) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Cucurbita pepo |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Pumpkin seeds* |
| Process | Schoonmaken, ontstenen, kleursorteren, maatselectie, schaal verwijderen, drogen, ziften, magneetcontrole, metaaldetectie, X-ray, verpakken |
| Harvest month(s) | 9 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2377 kJ |
| Energy (kcal) | 574 kcal |
| Fat | 47 g |
| of which saturated | 11 g |
| Carbohydrates | 2.7 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Protein | 30.0 g |
| Dietary fibre | 8.5 g |
| Salt | 0,0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976003384 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
These shelled organic pumpkin seeds have a rich, nutty flavour and a noticeable crunch. Delicious as a snack or as a topping on salads, soups and pastries.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)