Pumpkin seed SS AA org. 750kg
Item No. 14202
These organic pumpkin seeds have a rich, nutty flavor and a delicious crunch. Perfect as a snack or as a topping for salads, soups, and baked goods.
Specifications
- Variation
- Pumpkin seeds
- GTIN
- 08718976022132
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 750 kg
- EAN-code TU
- 8718976022132
- Protein
- 30 g
- Energy (kJ)
- 2377 kJ
- Energy (kcal)
- 574 kcal
- Ingredients (organic*)
- Pumpkin seeds*
- Carbohydrates
- 2.7 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Cucurbita pepo
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Harvest, post harvest cleaning, final cleaning, de-dusting by wind, magnet, gravity, de-stoning, size selection, magnets, hand selection, packing
- Fat
- 47 g
- Dietary fibre
- 8.5 g
- Moisture
- < 8
- of which sugars
- 1.6 g
- of which saturated
- 11 g
- Salt
- 0,03 g
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 3
- E.coli
- <100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Green
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 2806
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 01-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Pumpkin seed SS AA org. 750kg
Item No. 14202
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Pumpkin seed SS AA org. 750kg |
| GTIN | 08718976022132 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Cucurbita pepo |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Pumpkin seeds* |
| Process | Harvest, post harvest cleaning, final cleaning, de-dusting by wind, magnet, gravity, de-stoning, size selection, magnets, hand selection, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2377 kJ |
| Energy (kcal) | 574 kcal |
| Fat | 47 g |
| of which saturated | 11 g |
| Carbohydrates | 2.7 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Protein | 30 g |
| Dietary fibre | 8.5 g |
| Salt | 0,03 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976022132 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 750 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
These organic pumpkin seeds have a rich, nutty flavor and a delicious crunch. Perfect as a snack or as a topping for salads, soups, and baked goods.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)