Tamari org. 208L
Item No. 19031
Tamari, a Japanese soy sauce variant, derives from fermented soybeans, boasting a rich, savoury taste and thicker consistency than traditional soy sauce. Widely employed in Asian cuisines, it enhances the flavour complexity of stir-fries, marinades, and dipping sauces.
Specifications
- Variation
- Tamari
- GTIN
- 08718976022866
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 244 kg
- EAN-code TU
- 8718976022866
- Protein
- 5.5 g
- Energy (kJ)
- 171 kJ
- Energy (kcal)
- 40 kcal
- Ingredients (organic*)
- Water, soybeans*, salt, alcohol* (<3%)
- Carbohydrates
- 4.4 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- China (CN)
- Latin name
- Tamarindus indica
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- A naturally brewed soy sauce which is made from organicsoybeans. Selected strains of microorganisms are used forthe fermentation. After the fermentation, the organic tamarisauce is refined and pasteurized.
- Fat
- 0 g
- Dietary fibre
- 0.1 g
- of which sugars
- 0.6 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 12 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Soy
- Source
- NEVO database
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 100
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 5470
- Moulds
- < 100
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Plastic drum
- Appearance
- Opaque liquid
- pH
- 4 - 5
- Version specification
- V1 CERT 30-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 3 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Tamari org. 208L
Item No. 19031
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Tamari org. 208L |
| GTIN | 08718976022866 |
| Country of last processing | China (CN) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Tamarindus indica |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Water, soybeans*, salt, alcohol* (<3%) |
| Process | A naturally brewed soy sauce which is made from organicsoybeans. Selected strains of microorganisms are used forthe fermentation. After the fermentation, the organic tamarisauce is refined and pasteurized. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 171 kJ |
| Energy (kcal) | 40 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 4.4 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Protein | 5.5 g |
| Dietary fibre | 0.1 g |
| Salt | 12 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976022866 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 244 kg |
Allergens
| Present allergens: | Soy |
Description
Tamari, a Japanese soy sauce variant, derives from fermented soybeans, boasting a rich, savoury taste and thicker consistency than traditional soy sauce. Widely employed in Asian cuisines, it enhances the flavour complexity of stir-fries, marinades, and dipping sauces.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)