Cinnamon Ceylon Premium powder org. 10kg
Item No. 47001
Ceylon cinnamon stands out from other varieties for its delicate sweetness and subtle aroma. This organic cinnamon powder adds depth and warmth to a wide range of recipes and is ideal for bakeries, cafes, restaurants and food producers.
Specifications
- Variation
- Cinnamon
- GTIN
- 08718976020398
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 10 kg
- Ash content
- < 4
- EAN-code TU
- 8718976020398
- Protein
- 4.0 g
- Energy (kJ)
- 1326 kJ
- Energy (kcal)
- 316 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Cinnamon*
- Carbohydrates
- 56 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Sri Lanka (LK)
- Country of last processing
- Sri Lanka (LK)
- Latin name
- Cinnanmomum Verum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Drying, grinding, packaging
- Fat
- 3 g
- Dietary fibre
- 24 g
- Moisture
- < 12
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 1.4 g
- Salt
- 0,06 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <10
- Coliformen
- < 1 000
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 826
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Aluminum bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 07-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Cinnamon Ceylon Premium powder org. 10kg
Item No. 47001
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Cinnamon Ceylon Premium powder org. 10kg |
| GTIN | 08718976020398 |
| Country of last processing | Sri Lanka (LK) |
| Agricultural origin | Sri Lanka (LK) |
| Latin name | Cinnanmomum Verum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Cinnamon* |
| Process | Drying, grinding, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1326 kJ |
| Energy (kcal) | 316 kcal |
| Fat | 3 g |
| of which saturated | 1.4 g |
| Carbohydrates | 56 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 4.0 g |
| Dietary fibre | 24 g |
| Salt | 0,06 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976020398 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 10 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Ceylon cinnamon stands out from other varieties for its delicate sweetness and subtle aroma. This organic cinnamon powder adds depth and warmth to a wide range of recipes and is ideal for bakeries, cafes, restaurants and food producers.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)