Pepper black powder org. 10kg
Item No. 47000
Black peppercorns are appreciated worldwide for their spicy flavour and aroma. This ground variety adds depth and complexity to marinades, sauces and various culinary creations.
Specifications
- Variation
- Pepper
- GTIN
- 08718976020381
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 10 kg
- GTIN-code TU
- 8718976020381
- Protein
- 11.0 g
- Energy (kJ)
- 1393 kJ
- Energy (kcal)
- 332 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Black pepper*
- Carbohydrates
- 52 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Vietnam (VN)
- Country of last processing
- Vietnam (VN)
- Latin name
- piper Nigrum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Cleaning, washing, steaming, sterilizing, drying, grinding, sieving, metal detecting, packaging
- Fat
- 3 g
- Dietary fibre
- 26 g
- Moisture
- < 12
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0,11 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- Absent
- Coliformen
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Minimum BBD customer
- 24M
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 100
- Halal-certified
- No
- Colour
- Black
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 823
- Moulds
- < 100
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Aluminum bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 08-05-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Pepper black powder org. 10kg
Item No. 47000
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Pepper black powder org. 10kg |
| GTIN | 08718976020381 |
| Country of last processing | Vietnam (VN) |
| Agricultural origin | Vietnam (VN) |
| Latin name | piper Nigrum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Black pepper* |
| Process | Cleaning, washing, steaming, sterilizing, drying, grinding, sieving, metal detecting, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1393 kJ |
| Energy (kcal) | 332 kcal |
| Fat | 3 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 52 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 11.0 g |
| Dietary fibre | 26 g |
| Salt | 0,11 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976020381 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Aluminum bag |
| Weight bulk (kg) | 10 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Black peppercorns are appreciated worldwide for their spicy flavour and aroma. This ground variety adds depth and complexity to marinades, sauces and various culinary creations.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)