Agave syrup org. 25kg
Item No. 16152
This light, golden agave syrup from Mexico offers a mild, clean sweetness - ideal for professional kitchens and food production.
Specifications
- Variation
- Syrup
- GTIN
- 08718976022774
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976022774
- Protein
- 0.1 g
- Energy (kJ)
- 1300 kJ
- Energy (kcal)
- 310 kcal
- Ingredients (organic*)
- Agave*
- Carbohydrates
- 76 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Mexico (MX)
- Country of last processing
- Mexico (MX)
- Latin name
- Agave salmiana
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Harvesting, grinding, juice extraction, filtering, homogenisation, packaging
- Fat
- 0.5 g
- Dietary fibre
- 0.2 g
- Moisture
- 20 - 28 %
- of which sugars
- 68 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- USDA Database
- Coliformen
- Absent
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Moulds
- < 10
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific, sweet
- Packaging material
- Bucket
- Appearance
- Transparent liquid
- pH
- 4 - 6
- Version specification
- V2 CERT 24-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Agave syrup org. 25kg
Item No. 16152
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Agave syrup org. 25kg |
| GTIN | 08718976022774 |
| Country of last processing | Mexico (MX) |
| Agricultural origin | Mexico (MX) |
| Latin name | Agave salmiana |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Agave* |
| Process | Harvesting, grinding, juice extraction, filtering, homogenisation, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1300 kJ |
| Energy (kcal) | 310 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 76 g |
| of which sugars | 68 g |
| Protein | 0.1 g |
| Dietary fibre | 0.2 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976022774 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Bucket |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
This light, golden agave syrup from Mexico offers a mild, clean sweetness - ideal for professional kitchens and food production.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)