Coconut Sugar 14-16 Mesh GF org. 25kg
Item No. 21240
Discover the tropical sweetness of this coconut sugar, carefully extracted from the nectar of coconut blossoms.
Specifications
- Variation
- Sugar
- GTIN
- 08718976020367
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976020367
- Protein
- 1.1 g
- Energy (kJ)
- 1765 kJ
- Energy (kcal)
- 416 kcal
- Ingredients (organic*)
- Coconut juice*
- Carbohydrates
- 99 g
- Agricultural origin
- Indonesia (ID)
- Country of last processing
- Indonesia (ID)
- Latin name
- Cocos Nucifera
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- Year round
- Process
- sieving (moist), oven drying, sieving (dry), magnetic trap, filling, sealing, Metal detector, packing, labelling.
- Fat
- 1.1 g
- Dietary fibre
- 0.6 g
- Moisture
- < 3
- of which sugars
- 99 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0,37 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- Coconut
- Source
- Analysis
- Smell
- Product specific
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific, granules
- Version specification
- V2 CERT 10-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Coconut Sugar 14-16 Mesh GF org. 25kg
Item No. 21240
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Coconut Sugar 14-16 Mesh GF org. 25kg |
| GTIN | 08718976020367 |
| Country of last processing | Indonesia (ID) |
| Agricultural origin | Indonesia (ID) |
| Latin name | Cocos Nucifera |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Coconut juice* |
| Process | sieving (moist), oven drying, sieving (dry), magnetic trap, filling, sealing, Metal detector, packing, labelling. |
| Harvest month(s) | Year round |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1765 kJ |
| Energy (kcal) | 416 kcal |
| Fat | 1.1 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 99 g |
| of which sugars | 99 g |
| Protein | 1.1 g |
| Dietary fibre | 0.6 g |
| Salt | 0,37 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976020367 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Coconut |
Description
Discover the tropical sweetness of this coconut sugar, carefully extracted from the nectar of coconut blossoms.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)