Maple syrup org. 24,9kg
Item No. 16181
This organic maple syrup, originating from the Canadian forest, delivers the caramelized maple flavor we've all been craving for. It is sought after for its natural sweetness and distinct dark robust taste.
Specifications
- Variation
- Syrup
- GTIN
- 08718976004589
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 24.9 kg
- EAN-code TU
- 8718976004589
- Protein
- 0.9 g
- Energy (kJ)
- 1118 kJ
- Energy (kcal)
- 267 kcal
- Ingredients (organic*)
- Ahornsiroop*
- Carbohydrates
- 65.9 g
- Agricultural origin
- Canada (CA)
- Country of last processing
- Canada (CA)
- Latin name
- Acer saccharum
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 3/4
- Process
- Evaporated, Heated, Concentrated, Barreled, Evaluated, Checked.
- Fat
- 0 g
- Dietary fibre
- 1.0 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 61.9 g
- of which saturated
- 1.0 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 36M
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry. Keep refrigerated after opening, limited shelf life.
- Taste
- Product specific, sweet
- Packaging material
- Plastic drum
- Appearance
- Transparent liquid
- Version specification
- V1 CERT 12-9-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Maple syrup org. 24,9kg
Item No. 16181
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Maple syrup org. 24,9kg |
| GTIN | 08718976004589 |
| Country of last processing | Canada (CA) |
| Agricultural origin | Canada (CA) |
| Latin name | Acer saccharum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Ahornsiroop* |
| Process | Evaporated, Heated, Concentrated, Barreled, Evaluated, Checked. |
| Harvest month(s) | 3/4 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1118 kJ |
| Energy (kcal) | 267 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 1.0 g |
| Carbohydrates | 65.9 g |
| of which sugars | 61.9 g |
| Protein | 0.9 g |
| Dietary fibre | 1.0 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976004589 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 24.9 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
This organic maple syrup, originating from the Canadian forest, delivers the caramelized maple flavor we've all been craving for. It is sought after for its natural sweetness and distinct dark robust taste.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)