Tomato passata org. 210kg
Item No. 19350
Made from ripe, juicy Italian tomatoes, this passata offers a rich, vibrant flavour that enhances sauces, soups, and various dishes. With its smooth texture and intense tomato taste, it is the perfect ingredient for chefs and food producers seeking authentic Italian quality.
Specifications
- Variation
- Passata
- GTIN
- 08718976006309
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 210 kg
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8718976006309
- Protein
- 1.4 g
- Energy (kJ)
- 128 kJ
- Energy (kcal)
- 30 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- vegetables (Tomatoes*)
- Carbohydrates
- 4.5 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Latin name
- Solanum lycopersicum
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 7/8
- Process
- Washing, crushing, pre-heating, concentrating, filtering, filling into drums, pasteurise at 98°C, cooling
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0.55 g
- Paper packaging HE
- 0 g
- Fat
- 0.5 g
- Dietary fibre
- 1.2 g
- Moisture
- < 0,5
- of which sugars
- 3.3 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0.03 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Tomato passata org. 210kg
Item No. 19350
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Tomato passata org. 210kg |
| GTIN | 08718976006309 |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Solanum lycopersicum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | vegetables (Tomatoes*) |
| Process | Washing, crushing, pre-heating, concentrating, filtering, filling into drums, pasteurise at 98°C, cooling |
| Harvest month(s) | 7/8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 128 kJ |
| Energy (kcal) | 30 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 4.5 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Protein | 1.4 g |
| Dietary fibre | 1.2 g |
| Salt | 0.03 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976006309 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 210 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0.55 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
Description
Made from ripe, juicy Italian tomatoes, this passata offers a rich, vibrant flavour that enhances sauces, soups, and various dishes. With its smooth texture and intense tomato taste, it is the perfect ingredient for chefs and food producers seeking authentic Italian quality.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)