La Bio Idea Capers org. 6x100g
Item No. 27320
Our capers trace their origins to the sun-kissed fields of Sicily. Delicious in salads and all sorts of Italian dishes.
Specifications
- Brand
- La Bio Idea
- Variation
- Capers
- GTIN
- 08717496903334
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 0.6 kg
- Net weight CU (g)
- 100 g
- Width CU
- 55 mm
- Width HE
- 119 mm
- Depth CE
- 55 mm
- Depth HE
- 190 mm
- EAN-code CU
- 8717496901873
- EAN-code TU
- 8717496903334
- Protein
- 1.7 g
- Energy (kJ)
- 108 kJ
- Energy (kcal)
- 26 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 60 mm
- Height HE
- 63 mm
- Ingredients (organic*)
- capers*, wine vinegar*, water, sea salt
- Carbohydrates
- 3.4 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- EU/non-EU Agriculture
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Capparis spinosa
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 6 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 32 g
- Fat
- 0.6 g
- of which sugars
- 0.3 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 7.9 g
- Gross weight CU
- 177 g
- Gross weight TU
- 1060 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 97 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0.2 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Minimum BBD customer
- 9M
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Verpakking aluminium CE (g)
- 6
- Version specification
- V1.00 CERT 28-11-2024
Reviews (0)
There are no reviews yet.
La Bio Idea Capers org. 6x100g
Item No. 27320
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | La Bio Idea |
| Description | La Bio Idea Capers org. 6x100g |
| GTIN | 08717496903334 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | EU/non-EU Agriculture |
| Latin name | Capparis spinosa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | capers*, wine vinegar*, water, sea salt |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 108 kJ |
| Energy (kcal) | 26 kcal |
| Fat | 0.6 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 3.4 g |
| of which sugars | 0.3 g |
| Protein | 1.7 g |
| Salt | 7.9 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8717496901873 |
| EAN-code TU | 8717496903334 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 0.6 kg |
| Net weight CU (g) | 100 g |
| Gross weight TU | 1060 g |
| Height HE | 63 mm |
| Width HE | 119 mm |
| Depth HE | 190 mm |
| Plastic packaging HE | 6 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 32 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 177 g |
| Height CU | 60 mm |
| Width CU | 55 mm |
| Depth CE | 55 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 97 g |
| Paper packaging CE | 0.2 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Our capers trace their origins to the sun-kissed fields of Sicily. Delicious in salads and all sorts of Italian dishes.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)