Bread crumbs whole wheat org. 5kg
Item No. 11085
Made from roasted organic whole wheat bread, these breadcrumbs work magic in coating and adding cunchiness to fried and baked dishes due to its firm texture.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Bread crumbs
- GTIN
- 08717496901415
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 245 mm
- Density
- 490-540 g/l
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 473 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901415
- Protein
- 13.7 g
- Energy (kJ)
- 1426 kJ
- Energy (kcal)
- 337 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 138 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- 98.00% Whole wheat flour*, 1.50% salt, <1% Yeast*
- Carbohydrates
- 60.7 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Netherlands (NL)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Triticum aestivum
- Process
- Dough is made and baked, dried, grind and then sieved
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 2.1 g
- Dietary fibre
- 10.5 g
- Moisture
- < 11
- of which sugars
- 5.0 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 1 g
- Gross weight CU
- 5090 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 9M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Bread crumbs whole wheat org. 5kg
Item No. 11085
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Bread crumbs whole wheat org. 5kg |
| GTIN | 08717496901415 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Netherlands (NL) |
| Latin name | Triticum aestivum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | 98.00% Whole wheat flour*, 1.50% salt, <1% Yeast* |
| Process | Dough is made and baked, dried, grind and then sieved |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1426 kJ |
| Energy (kcal) | 337 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 60.7 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Protein | 13.7 g |
| Dietary fibre | 10.5 g |
| Salt | 1 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901415 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5090 g |
| Height CU | 138 mm |
| Width CU | 245 mm |
| Depth CE | 473 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Made from roasted organic whole wheat bread, these breadcrumbs work magic in coating and adding cunchiness to fried and baked dishes due to its firm texture.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)