Corn semolina germfree org. 5kg
Item No. 11065
Enjoy this germ-free corn with a silky soft texture. By removing the germ, the shelf life is extended and you no longer have to worry about rancidity.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Corn
- GTIN
- 08717496901392
- Units per pack
- 1
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Ash content
- < 0,6 %
- Width CU
- 243 mm
- Depth CE
- 375 mm
- GTIN-code TU
- 8717496901392
- Protein
- 6.1 g
- Energy (kJ)
- 1535 kJ
- Energy (kcal)
- 363 kcal
- Height CU
- 127 mm
- Ingredients (organic*)
- Corn*
- Carbohydrates
- 77 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- NOP
- No
- Process
- Cleaned, germ removed, hulled corn, grind to chosen size
- Fat
- 1.7 g
- Dietary fibre
- 8.3 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 1.4 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0 g
- Paper packaging CE
- 50 g
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- Absent
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 5 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 696
- Moulds
- < 5 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V1 CERT 19-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 100 000
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Corn semolina germfree org. 5kg
Item No. 11065
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Corn semolina germfree org. 5kg |
| GTIN | 08717496901392 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Corn* |
| Process | Cleaned, germ removed, hulled corn, grind to chosen size |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1535 kJ |
| Energy (kcal) | 363 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 77 g |
| of which sugars | 1.4 g |
| Protein | 6.1 g |
| Dietary fibre | 8.3 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| BBD production DO IT | 6M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8717496901392 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Height CU | 127 mm |
| Width CU | 243 mm |
| Depth CE | 375 mm |
| Paper packaging CE | 50 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Enjoy this germ-free corn with a silky soft texture. By removing the germ, the shelf life is extended and you no longer have to worry about rancidity.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)