Amaizin Pineapple slices org. 12x400g
Item No. 39700
These pineapple slices come from Sri Lanka, where special attention is paid to the conditions of the local communities. By nature, they have an intense aroma and are sweeter in taste.
Specifications
- Brand
- Amaizin
- Variation
- Pineapple
- GTIN
- 08717496904324
- Units per pack
- 12
- Weight bulk (kg)
- 4.8 kg
- Net weight CU (g)
- 400 g
- Width CU
- 75 mm
- Width HE
- 231 mm
- Depth CE
- 75 mm
- Depth HE
- 310 mm
- GTIN-code CU
- 8717496904300
- GTIN-code TU
- 8717496904324
- Protein
- 1.1 g
- Energy (kJ)
- 285 kJ
- Energy (kcal)
- 68 kcal
- Ready to eat
- Ja
- Height CU
- 115 mm
- Height HE
- 120 mm
- Ingredients (organic*)
- pineapple* (56%), pineapple juice*
- Carbohydrates
- 12 g
- Agricultural origin
- Sri Lanka (LK)
- Country of last processing
- Sri Lanka (LK)
- Plastic packaging HE
- 1 g
- Paper packaging HE
- 200 g
- Fat
- 0.3 g
- of which sugars
- 12 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0.04 g
- Gross weight CU
- 467 g
- Gross weight TU
- 5805 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 65 g
- Paper packaging CE
- 2 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Minimum BBD customer
- 12M
- Possible cross-contamination:
- None
- Storage conditions
- Cool and dry
- Version specification
- V1 CERT 13-03-2026
- Uitlekgewicht CE (g)
- 225
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Amaizin Pineapple slices org. 12x400g
Item No. 39700
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | Amaizin |
| Description | Amaizin Pineapple slices org. 12x400g |
| GTIN | 08717496904324 |
| Country of last processing | Sri Lanka (LK) |
| Agricultural origin | Sri Lanka (LK) |
Product Details
| Ingredients (organic*) | pineapple* (56%), pineapple juice* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 285 kJ |
| Energy (kcal) | 68 kcal |
| Fat | 0.3 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 12 g |
| of which sugars | 12 g |
| Protein | 1.1 g |
| Salt | 0.04 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code CU | 8717496904300 |
| GTIN-code TU | 8717496904324 |
| Units per pack | 12 |
| Weight bulk (kg) | 4.8 kg |
| Net weight CU (g) | 400 g |
| Gross weight TU | 5805 g |
| Height HE | 120 mm |
| Width HE | 231 mm |
| Depth HE | 310 mm |
| Plastic packaging HE | 1 g |
| Paper packaging HE | 200 g |
| Gross weight CU | 467 g |
| Height CU | 115 mm |
| Width CU | 75 mm |
| Depth CE | 75 mm |
| Tin packaging CE | 65 g |
| Paper packaging CE | 2 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
These pineapple slices come from Sri Lanka, where special attention is paid to the conditions of the local communities. By nature, they have an intense aroma and are sweeter in taste.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)