La Bio Idea Lemon Plus org. 12x200ml
Item No. 26110
The organic lemons from Sicily are the very best. Due to the nutrient-rich Sicilian soil and the abundance of sunshine, they develop the finest flavor. And you can taste it in the lemon juice from La Bio Idea!
Specifications
- Brand
- La Bio Idea
- Variation
- Citrus
- GTIN
- 08717496906694
- Units per pack
- 12
- Weight bulk (kg)
- 2.4 kg
- Net weight CU (g)
- 200 g
- Width CU
- 70 mm
- Width HE
- 215 mm
- Depth CE
- 70 mm
- Depth HE
- 285 mm
- EAN-code CU
- 8717496906687
- EAN-code TU
- 8717496906694
- Protein
- 0.1 g
- Energy (kJ)
- 75 kJ
- Energy (kcal)
- 18 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 100 mm
- Height HE
- 105 mm
- Ingredients (organic*)
- water, lemon juice* (30%), citric acid, lemon oil*
- Carbohydrates
- 2.0 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Citrus limon
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 15 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 52 g
- Fat
- 0 g
- of which sugars
- 0.5 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 218 g
- Gross weight TU
- 2683 g
- Shelf life after production supplier
- 9M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 18 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Minimum BBD customer
- 4M
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Version specification
- V1.00 CERT 28-11-2024
Reviews (0)
There are no reviews yet.
La Bio Idea Lemon Plus org. 12x200ml
Item No. 26110
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | La Bio Idea |
| Description | La Bio Idea Lemon Plus org. 12x200ml |
| GTIN | 08717496906694 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Citrus limon |
Product Details
| Ingredients (organic*) | water, lemon juice* (30%), citric acid, lemon oil* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 75 kJ |
| Energy (kcal) | 18 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 2.0 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Protein | 0.1 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8717496906687 |
| EAN-code TU | 8717496906694 |
| Units per pack | 12 |
| Weight bulk (kg) | 2.4 kg |
| Net weight CU (g) | 200 g |
| Gross weight TU | 2683 g |
| Height HE | 105 mm |
| Width HE | 215 mm |
| Depth HE | 285 mm |
| Plastic packaging HE | 15 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 52 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 218 g |
| Height CU | 100 mm |
| Width CU | 70 mm |
| Depth CE | 70 mm |
| Plastic packaging CE | 18 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
The organic lemons from Sicily are the very best. Due to the nutrient-rich Sicilian soil and the abundance of sunshine, they develop the finest flavor. And you can taste it in the lemon juice from La Bio Idea!

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)