Barley pearled org. 5kg
Item No. 10216
Our pearled barley offers a subtly nutty flavour and robust texture, ideal for enhancing baked goods like bread, crafting savory pancakes, or enriching soups and stews.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Barley
- GTIN
- 08718976015752
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 215 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 377 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8718976015752
- Protein
- 10.6 g
- Energy (kJ)
- 1391 kJ
- Energy (kcal)
- 330 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 120 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Barley pearled bio 5kg
- Carbohydrates
- 59.7 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Hordeum vulgare
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 2.1 g
- Dietary fibre
- 14.8 g
- Moisture
- < 0,5
- of which sugars
- 1.7 g
- of which saturated
- 0.4 g
- Salt
- 0.01 g
- Gross weight CU
- 5039 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Barley pearled org. 5kg
Item No. 10216
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Barley pearled org. 5kg |
| GTIN | 08718976015752 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Hordeum vulgare |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Barley pearled bio 5kg |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1391 kJ |
| Energy (kcal) | 330 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 59.7 g |
| of which sugars | 1.7 g |
| Protein | 10.6 g |
| Dietary fibre | 14.8 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976015752 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5039 g |
| Height CU | 120 mm |
| Width CU | 215 mm |
| Depth CE | 377 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Our pearled barley offers a subtly nutty flavour and robust texture, ideal for enhancing baked goods like bread, crafting savory pancakes, or enriching soups and stews.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)