Buckwheat hulled org. 5kg
Item No. 10135
Discover our organic buckwheat. This versatile grain alternative is perfect for both savoury and sweet dishes. With its slightly nutty flavour and crunchy texture, this buckwheat is a valuable addition to your range.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Buckwheat
- GTIN
- 08717496901255
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 212 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 356 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901255
- Protein
- 8.0 g
- Energy (kJ)
- 1513 kJ
- Energy (kcal)
- 357 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 1
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 120 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Buckwheat*
- Carbohydrates
- 74 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Fagopyrum esculentum
- Process
- Harvest, cleaning, de-dusting by wind, magnet, gravity , de-stoning ,size selection, magnets, peeling, hand selection, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 2.0 g
- Dietary fibre
- 5.6 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 2.1 g
- of which saturated
- 0.4 g
- Salt
- 0.003 g
- Gross weight CU
- 5019 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Buckwheat hulled org. 5kg
Item No. 10135
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Buckwheat hulled org. 5kg |
| GTIN | 08717496901255 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Fagopyrum esculentum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Buckwheat* |
| Process | Harvest, cleaning, de-dusting by wind, magnet, gravity , de-stoning ,size selection, magnets, peeling, hand selection, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1513 kJ |
| Energy (kcal) | 357 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 74 g |
| of which sugars | 2.1 g |
| Protein | 8.0 g |
| Dietary fibre | 5.6 g |
| Salt | 0.003 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901255 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5019 g |
| Height CU | 120 mm |
| Width CU | 212 mm |
| Depth CE | 356 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Discover our organic buckwheat. This versatile grain alternative is perfect for both savoury and sweet dishes. With its slightly nutty flavour and crunchy texture, this buckwheat is a valuable addition to your range.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)