Bulghur medium org. 5kg
Item No. 10155
Discover our organic medium bulgur in a handy 5 kg pack! With its slightly nutty flavour and firm texture, bulgur is a versatile ingredient for all your favourite dishes. Use it for delicious salads, nutritious pilafs or savoury fillings.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Bulgur
- GTIN
- 08717496901279
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 207 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 346 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901279
- Protein
- 12.5 g
- Energy (kJ)
- 1340 kJ
- Energy (kcal)
- 319 kcal
- Ready to eat
- Count about 60 to 80 g of Bulghur course per person. Add 1 volume of Bulghur with 2.5 volumes of boiling salted water. Cook over a moderate heat for 7 minutes. Remove from the heat, cover and leave to swell.
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 122 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Bulghur*
- Carbohydrates
- 73 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Triticum durum
- Process
- Bulghur is obtained starting from wheat resulting from organic agriculture and cleaned and sorted. This wheat is then precooked, dehydrated, peeled, crushed and filtered in course and fine grinding
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 1.3 g
- Dietary fibre
- 8.5 g
- Moisture
- < 0,5
- of which sugars
- 0.6 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0.08 g
- Gross weight CU
- 5015 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Bulghur medium org. 5kg
Item No. 10155
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Bulghur medium org. 5kg |
| GTIN | 08717496901279 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Triticum durum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Bulghur* |
| Process | Bulghur is obtained starting from wheat resulting from organic agriculture and cleaned and sorted. This wheat is then precooked, dehydrated, peeled, crushed and filtered in course and fine grinding |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1340 kJ |
| Energy (kcal) | 319 kcal |
| Fat | 1.3 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 73 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Protein | 12.5 g |
| Dietary fibre | 8.5 g |
| Salt | 0.08 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901279 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5015 g |
| Height CU | 122 mm |
| Width CU | 207 mm |
| Depth CE | 346 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Discover our organic medium bulgur in a handy 5 kg pack! With its slightly nutty flavour and firm texture, bulgur is a versatile ingredient for all your favourite dishes. Use it for delicious salads, nutritious pilafs or savoury fillings.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)