Quinoa org. 5kg
Item No. 10185
Discover our organic white quinoa, available in a large pack of 5 kg! With its mild nutty flavor and nutritious properties, quinoa is a nutritious grain that goes perfectly with a variety of dishes. Our organic quinoa is grown according to sustainable farming practices, making it not only delicious
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Quinoa
- GTIN
- 08717496901293
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 210 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 382 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901293
- Protein
- 14.0 g
- Energy (kJ)
- 1492 kJ
- Energy (kcal)
- 354 kcal
- Ready to eat
- Quinoa can be used for bread, biscuits, snacks, soups, sauces, cereal bars, pasta, noodles, health foods, muesli's
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 122 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Quinoa*
- Carbohydrates
- 57 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Bolivia (BO)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Chenopodium quinoa
- Process
- Cleaning, washing to removing saponin, drying, hand selecting, packing.
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 6.1 g
- Dietary fibre
- 7.0 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 4.9 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0.01 g
- Gross weight CU
- 5017 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Source
- NEVO database
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 3153
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Purity
- > 99,9
- Total Plate Count (TPC)
- < 300 000
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Quinoa org. 5kg
Item No. 10185
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Quinoa org. 5kg |
| GTIN | 08717496901293 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Bolivia (BO) |
| Latin name | Chenopodium quinoa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Quinoa* |
| Process | Cleaning, washing to removing saponin, drying, hand selecting, packing. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1492 kJ |
| Energy (kcal) | 354 kcal |
| Fat | 6.1 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 57 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Protein | 14.0 g |
| Dietary fibre | 7.0 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901293 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5017 g |
| Height CU | 122 mm |
| Width CU | 210 mm |
| Depth CE | 382 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Discover our organic white quinoa, available in a large pack of 5 kg! With its mild nutty flavor and nutritious properties, quinoa is a nutritious grain that goes perfectly with a variety of dishes. Our organic quinoa is grown according to sustainable farming practices, making it not only delicious but also good for the environment.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)