La Bio Idea Olive oil Fruttato EV org. 6x750ml
Item No. 27020
La Bio Idea Olio d'Oliva Extra Virgin is a premium olive oil made from carefully selected olives, cold-pressed for peak freshness. With its low acidity (<0.2%) and vibrant aroma of fresh olives, it's perfect for drizzling over salads, enhancing vegetables, or dipping bread.
Specifications
- Brand
- La Bio Idea
- Variation
- Olive oil
- GTIN
- 08717496907509
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 4.5 kg
- Net weight CU (g)
- 750 g
- Width CU
- 65 mm
- Width HE
- 159 mm
- Depth CE
- 65 mm
- Depth HE
- 229 mm
- EAN-code CU
- 8717496901958
- EAN-code TU
- 8717496907509
- Protein
- 0.0 g
- Energy (kJ)
- 3389 kJ
- Energy (kcal)
- 824 kcal
- Height CU
- 280 mm
- Height HE
- 305 mm
- Ingredients (organic*)
- Extra virgin olive oil*
- Carbohydrates
- 0 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Greece (GR)
- Country of last processing
- Greece (GR)
- Latin name
- Olea europaea
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 1 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 314 g
- Fat
- 92 g
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 13 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 1182.5 g
- Gross weight TU
- 7410 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 429 g
- Plastic packaging CE
- 3 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0.5 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Minimum BBD customer
- 6M
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Version specification
- V1.00 CERT 28-11-2024
Reviews (0)
There are no reviews yet.
La Bio Idea Olive oil Fruttato EV org. 6x750ml
Item No. 27020
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | La Bio Idea |
| Description | La Bio Idea Olive oil Fruttato EV org. 6x750ml |
| GTIN | 08717496907509 |
| Country of last processing | Greece (GR) |
| Agricultural origin | Greece (GR) |
| Latin name | Olea europaea |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Extra virgin olive oil* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 3389 kJ |
| Energy (kcal) | 824 kcal |
| Fat | 92 g |
| of which saturated | 13 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8717496901958 |
| EAN-code TU | 8717496907509 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 4.5 kg |
| Net weight CU (g) | 750 g |
| Gross weight TU | 7410 g |
| Height HE | 305 mm |
| Width HE | 159 mm |
| Depth HE | 229 mm |
| Plastic packaging HE | 1 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 314 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 1182.5 g |
| Height CU | 280 mm |
| Width CU | 65 mm |
| Depth CE | 65 mm |
| Plastic packaging CE | 3 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 429 g |
| Paper packaging CE | 0.5 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
La Bio Idea Olio d'Oliva Extra Virgin is a premium olive oil made from carefully selected olives, cold-pressed for peak freshness. With its low acidity (<0.2%) and vibrant aroma of fresh olives, it's perfect for drizzling over salads, enhancing vegetables, or dipping bread.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)