La Bio Idea White wine vinegar org. 6x500ml
Item No. 37224
This white wine vinegar is produced by the Milano family, which has a centuries-old tradition in vinegar production. The vinegar is produced without the addition of sulfites.
Specifications
- Brand
- La Bio Idea
- Variation
- Wine vinegar
- GTIN
- 08717496907165
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 3 kg
- Net weight CU (g)
- 500 g
- Width CU
- 60 mm
- Width HE
- 135 mm
- Depth CE
- 60 mm
- Depth HE
- 202 mm
- EAN-code CU
- 8717496907158
- EAN-code TU
- 8717496907165
- Protein
- 0.1 g
- Energy (kJ)
- 89 kJ
- Energy (kcal)
- 21 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 270 mm
- Height HE
- 277 mm
- Ingredients (organic*)
- witte wijn*
- Carbohydrates
- 0.4 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Vitus vinifera
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 130 g
- Fat
- 0 g
- of which sugars
- 0.4 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0.02 g
- Gross weight CU
- 843 g
- Gross weight TU
- 5060 g
- Shelf life after production supplier
- 36M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 300 g
- Plastic packaging CE
- 2 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0.5 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- Sulphites
- Minimum BBD customer
- 9M
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Verpakking aluminium CE (g)
- 2
- Version specification
- V1.00 CERT 28-11-2024
Reviews (0)
There are no reviews yet.
La Bio Idea White wine vinegar org. 6x500ml
Item No. 37224
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | La Bio Idea |
| Description | La Bio Idea White wine vinegar org. 6x500ml |
| GTIN | 08717496907165 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Vitus vinifera |
Product Details
| Ingredients (organic*) | witte wijn* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 89 kJ |
| Energy (kcal) | 21 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 0.4 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Protein | 0.1 g |
| Salt | 0.02 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8717496907158 |
| EAN-code TU | 8717496907165 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 3 kg |
| Net weight CU (g) | 500 g |
| Gross weight TU | 5060 g |
| Height HE | 277 mm |
| Width HE | 135 mm |
| Depth HE | 202 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 130 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 843 g |
| Height CU | 270 mm |
| Width CU | 60 mm |
| Depth CE | 60 mm |
| Plastic packaging CE | 2 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 300 g |
| Paper packaging CE | 0.5 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | Sulphites |
Description
This white wine vinegar is produced by the Milano family, which has a centuries-old tradition in vinegar production. The vinegar is produced without the addition of sulfites.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)