La Bio Idea Fusilli white org. 6x500g
Item No. 23051
Sicilian fusilli white, produced with the 100 years of expertise and passion of the Barbagallo family. Made from Sicilian high quality durum wheat and processed from wheat grain to paste within 24 hours. The milling of wheat and pasta production take place on one line, a unique process.
Specifications
- Brand
- La Bio Idea
- Variation
- Fusilli
- GTIN
- 08718976020541
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 3 kg
- Net weight CU (g)
- 500 g
- Width CU
- 125 mm
- Width HE
- 238 mm
- Depth CE
- 55 mm
- Depth HE
- 397 mm
- EAN-code CU
- 8015602000138
- EAN-code TU
- 8718976020541
- Protein
- 11.0 g
- Energy (kJ)
- 1519 kJ
- Energy (kcal)
- 358 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 235 mm
- Height HE
- 120 mm
- Ingredients (organic*)
- Durum wheat semolina*, water
- Carbohydrates
- 75 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Triticum durum
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 1 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 204 g
- Fat
- 1.2 g
- Dietary fibre
- 2.6 g
- of which sugars
- 3.3 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 505 g
- Gross weight TU
- 3310 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 7 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Wheat
- Minimum BBD customer
- 12M
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Version specification
- V1.00 CERT 28-11-2024
Reviews (0)
There are no reviews yet.
La Bio Idea Fusilli white org. 6x500g
Item No. 23051
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | La Bio Idea |
| Description | La Bio Idea Fusilli white org. 6x500g |
| GTIN | 08718976020541 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Triticum durum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Durum wheat semolina*, water |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1519 kJ |
| Energy (kcal) | 358 kcal |
| Fat | 1.2 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 75 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Protein | 11.0 g |
| Dietary fibre | 2.6 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8015602000138 |
| EAN-code TU | 8718976020541 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 3 kg |
| Net weight CU (g) | 500 g |
| Gross weight TU | 3310 g |
| Height HE | 120 mm |
| Width HE | 238 mm |
| Depth HE | 397 mm |
| Plastic packaging HE | 1 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 204 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 505 g |
| Height CU | 235 mm |
| Width CU | 125 mm |
| Depth CE | 55 mm |
| Plastic packaging CE | 7 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Sicilian fusilli white, produced with the 100 years of expertise and passion of the Barbagallo family. Made from Sicilian high quality durum wheat and processed from wheat grain to paste within 24 hours. The milling of wheat and pasta production take place on one line, a unique process. Traditionally dried in our own factory at low temperatures between 50°C and 65°C, our fusilli retains its authentic taste, aroma and nutrients.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)