Specifications
- Brand
- La Bio Idea
- Variation
- Fusilli
- GTIN
- 08718976020572
- Units per pack
- 6
- Net weight CU (g)
- 500 g
- Width CU
- 125 mm
- Width HE
- 238 mm
- Depth CE
- 55 mm
- Depth HE
- 390 mm
- GTIN-code CU
- 8015602000107
- GTIN-code TU
- 8718976020572
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1538 kJ
- Energy (kcal)
- 364 kcal
- Ready to eat
- Nee
- Height CU
- 235 mm
- Height HE
- 120 mm
- Ingredients (organic*)
- Whole wheat semolina*, Water
- Carbohydrates
- 70 g
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 1 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 280 g
- Fat
- 2.4 g
- Dietary fibre
- 8.0 g
- of which sugars
- 3.1 g
- of which saturated
- 0.6 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 505 g
- Gross weight TU
- 3311 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 5 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Wheat
- Preperation (indicative)
- Cook Time 7 minutes
- Minimum BBD customer
- 12M
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Version specification
- V2 CERT 17-04-2026
Reviews (0)
There are no reviews yet.
La Bio Idea Fusilli whole wheat org. 6x500g
Item No. 22029
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | La Bio Idea |
| Description | La Bio Idea Fusilli whole wheat org. 6x500g |
| GTIN | 08718976020572 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Whole wheat semolina*, Water |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1538 kJ |
| Energy (kcal) | 364 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 70 g |
| of which sugars | 3.1 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 8.0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code CU | 8015602000107 |
| GTIN-code TU | 8718976020572 |
| Units per pack | 6 |
| Net weight CU (g) | 500 g |
| Gross weight TU | 3311 g |
| Height HE | 120 mm |
| Width HE | 238 mm |
| Depth HE | 390 mm |
| Plastic packaging HE | 1 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 280 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 505 g |
| Height CU | 235 mm |
| Width CU | 125 mm |
| Depth CE | 55 mm |
| Plastic packaging CE | 5 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)