La Bio Idea Lasagna white org. 12x250g
Item No. 25090
Traditionally produced white lasagna sheets from Northern Italy. The organic lasagna sheets are ready to use immediately and therefore do not need to be pre-cooked.
Specifications
- Brand
- La Bio Idea
- Variation
- Lasagna
- GTIN
- 08015602010366
- Units per pack
- 12
- Weight bulk (kg)
- 3 kg
- Net weight CU (g)
- 250 g
- Width CU
- 95 mm
- Width HE
- 200 mm
- Depth CE
- 38 mm
- Depth HE
- 226 mm
- EAN-code CU
- 8015602000367
- EAN-code TU
- 8015602010366
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1490 kJ
- Energy (kcal)
- 352 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 190 mm
- Height HE
- 200 mm
- Ingredients (organic*)
- Durum wheat semolina*, water
- Carbohydrates
- 72 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- EU/non-EU Agriculture
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Triticum durum
- Pest control DO IT
- Always
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 1 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 132 g
- Fat
- 1.5 g
- Dietary fibre
- 3.0 g
- of which sugars
- 3.2 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 257 g
- Gross weight TU
- 3217 g
- Shelf life after production supplier
- 36M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 7 g
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Wheat
- Minimum BBD customer
- 12M
- Possible cross-contamination:
- Eggs, Soy and Mustard
- Nevo-No.
- 0
- Version specification
- V1.00 CERT 28-11-2024
Reviews (0)
There are no reviews yet.
La Bio Idea Lasagna white org. 12x250g
Item No. 25090
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | La Bio Idea |
| Description | La Bio Idea Lasagna white org. 12x250g |
| GTIN | 08015602010366 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | EU/non-EU Agriculture |
| Latin name | Triticum durum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Durum wheat semolina*, water |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1490 kJ |
| Energy (kcal) | 352 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 72 g |
| of which sugars | 3.2 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 3.0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8015602000367 |
| EAN-code TU | 8015602010366 |
| Units per pack | 12 |
| Weight bulk (kg) | 3 kg |
| Net weight CU (g) | 250 g |
| Gross weight TU | 3217 g |
| Height HE | 200 mm |
| Width HE | 200 mm |
| Depth HE | 226 mm |
| Plastic packaging HE | 1 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 132 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 257 g |
| Height CU | 190 mm |
| Width CU | 95 mm |
| Depth CE | 38 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 7 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Traditionally produced white lasagna sheets from Northern Italy. The organic lasagna sheets are ready to use immediately and therefore do not need to be pre-cooked.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)